Echipa pregătită de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a reușit o victorie importantă în etapa a 19-a din Super Liga Greciei, scor 3-0, pe terenul liderului Panathinaikos Atena.

Razvan LucescuFoto: Orange Pics BV / Alamy / Alamy / Profimedia

Panathinaikos Atena – PAOK Salonic 0-3

După o primă repriză dominată de gazde, PAOK a deschis scorul în minutul 44, după autogolul lui Ruben Perez.

Imediat după pauză, în minutul 46, Giannis Konstantelias îi pasează în interiorul careului lui Andrija Zivkovic, care face 2-0. Iar elevii lui Răzvan Lucescu au continuat presiunea la poarta lui Panathinaikos, care a dat roade șase minute mai târziu.

Konstantelias a șutat din interiorul careului în minutul 52, iar portarul Brignoli nu a putut interveni.

În prelungirile partidei, Panathinaikos a rămas în 10, după ce Schenkeveld a văzut al doilea cartonaș galben, dar soarta meciului era decisă din startul reprizei secunde.

Cu această victorie, PAOK rămâne pe podium, la cinci puncte de ocupanta poziției secunde, AEK Atena și la șase puncte de liderul Panathinaikos.