Manchester City a reușit o victorie spectaculoasă împotriva lui Wolverhampton, în etapa a 21-a din Preamier League și așteaptă pasul greșit al lui Arsenal, care o înfruntă pe Manchester United.

Erling HaalandFoto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City – Wolverhampton 3-0

Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul prin Erling Haaland în minutul 40, cu o lovitură de cap de la marginea careului mic, după centrarea lui De Bruyne.

S-a făcut 2-0 în minutul 50, același Haaland transformând lovitura de la 11 metri dictată de arbitru după un fault în careu al lui Ruben Navas asupra lui Gundogan.

Doar patru minute mai târziu, tânărul atacant norvegian a reușit hat-trick-ul, după o gafă uriașă a portarului lui Wolves, care a pasat mingea direct la un adversar.

Manchester City își consolidează poziția a doua a clasamentului din Premier League, la doar două puncte de liderul Arsenal, care joacă împotriva celor de la Manchester United.