Juventus Torino a reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins pe teren propriu echipa lui Silvio Berlusconi, Monza, scor 2-1.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Juventus Torino – Monza 2-1, în optimile Cupei Italiei

Elevii lui Massimiliano Allegri au deschis scorul după doar opt minute prin Moise Kean, care a reluat cu capul în plasă centrarea lui Weston McKennie.

Monza a reușit egalarea în minutul 24, tot după o lovitură de cap, prin Mattia Valoti, în urma unui corner.

Torinezii au avut și un gol anulat de VAR, același Moise Kean marcând din poziție de ofsaid în minutul 76.

Golul calificării a venit două minute mai târziu, când Federico Chiesa a încheiat cu un șut de la marginea careului o acțiune individuală spectaculoasă.

Juventus Torino deține recordul de Cupe ale Italiei – 13, ultima câștigată în urmă cu două sezoane.