Real Madrid și FC Barcelona au reușit calificarea în turul următor al Cupei Spaniei, după ce au învins în optimile de finală pe Villareal, respectiv Ceuta, o echipă din liga a treia.

Jucatorii celor de la FC BarcelonaFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ceruta – Barcelona 0-5, în optimile Cupei Spaniei

Barcelona a defilat împotriva echipei din Primera Division RFEF, câștigând fără emoții, cu scorul de 5-0.

Raphinha a deschis scorul în minutul 41, iar după pauză Fati în minutul 70, Kessie în minutul 77 și Lewandowski cu o dublă în minutele 50 și 90 au stabilit rezultatul final.

În poarta celor de la Ceuta s-a aflat Tomas Mejias Osorio, fostul portar al lui Real Madrid, dar și al lui Dinamo București în sezonul 2020-2021, în epoca „Cortacero”.

Villareal – Real Madrid 2-3, în optimile Cupei Spaniei

O partidă total diferită a avut Real Madrid, care s-a chinuit serios pentru calificare.

Villareal a condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Capoue din minutul 4 și Chukwueze din minutul 42.

Real Madrid a revenit spectaculos și a reușit să întoarcă scorul, după ce Vinicius a redus din diferență (57), Militao a adus egalarea (69), iar golul calificării a fost marcat de Ceballos în minutul 86.

După meciurile din optimile Cupei Spaniei s-au calificat mai departe Atletico Madrid, Valencia, Sevilla, Osasuna, Athletic Bilbao și Real Sociedad.