PAOK Salonic a învins miercuri pe teren propriu rivala Panathinaikos Atena, scor 2-0, în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Greciei.

Razvan LucescuFoto: Karim JAAFAR / AFP / Profimedia

PAOK – Panathinaikos 2-0, în sferturile Cupei Greciei

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a deschis scorul în minutul 52 prin Brandon Thomas, care rămas singur cu portarul advers l-a driblat și a marcat în poarta goală.

S-a făcut 2-0 în minutul 72, după o pasă în adâncime a lui Nelson Oliveira, pe care Taison a reluat-o în plasă.

În vârstă de 35 de ani, brazilianul Taison a sosit la PAOK în urmă cu doar patru zile, acesta evoluând o perioadă la Șahtior Donețk, sub comanda lui Mircea Lucescu.

Tot miercuri, Olympiakos Pireu a învins Aris Salonic, scor 1-0, iar AEK Atena s-a impus în fața celor de la Panserraikos cu scorul de 3-0.

Răzvan Lucescu are în palmares două Cupe ale Greciei cu PAOK, după finalele câștigate în 2018 și 2019.