AC Milan a fost condusă în deplasarea de la Lecce cu 2-0, dar a revenit și a reușit egalarea, în etapa a 18-a din Serie A. Ciprian Tătărușanu a fost din nou titular pentru formația pregătită de Stefano Pioli.

Ciprian TatarusanuFoto: Spada / LaPresse / Profimedia

AC Milan, cu Tătărușanu titular, doar 2-2 la Lecce

Lecce a deschis scorul în minutul 3, după autogolul lui Theo Fernandez, iar în minutul 23 era deja 2-0, Baschirotto reușind să marcheze. Tătărușanu nu a avut vină la vreunul dintre goluri.

În repriza secundă, mai întâi prin Leao, în minutul 58, apoi prin Calabria, în minutul 70, AC Milan a arătat că poate reveni, însă nu a reușit să puncteze și pentru a treia oară.

Presa italiană i-a acordat nota 5,5 portarului român, dar consideră că nu putea interveni la cele două goluri ale lui Lecce.

Echipa lui Stefano Pioli rămâne pe poziția secundă din Serie A cu 38 de puncte, la 9 distanță de liderul Napoli.

Inter – Verona 1-0

Inter Milano a învins Verona, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Lautaro Martinez în minutul 3. Trupa lui Simone Inzaghi acumulează 37 de puncte, la egalitate cu Juventus Torino și la doar un punct de AC Milan.