Barcelona a obținut calificarea în finala Supercupei Spaniei după ce a învins-o pe Real Betis la loviturile de departajare (2-2, 4-2 d. l. d.).

Jucătorii Barcelonei celebrează golulFoto: STRINGER / AFP / Profimedia

Barcelona - Real Madrid, finala Supercupei Spaniei / Primul El Clasico al anului 2023

Formația antrenată de Xavi Hernandez a făcut o partidă bună per ansamblu, însă lipsa de luciditate din atac îi putea costa pe catalani.

Pedri a deschis scorul în minutul 23 după o fază superbă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Cu 5 minute înaintea pauzei, Robert Lewandowski a marcat pentru 1-0, la o fază la care a fost inițial blocat de portarul advers.

În minutul 63, Sergio Busquets a fost introdus pe teren în locul lui Frenkie de Jong, iar mijlocașul spaniol a bifat meciul cu numărul 700 în tricoul Barcelonei.

Meciul a scăzut în intensitate în repriza secundă, însă insistențele celor de la Betis au dat rezultate.

Nabil Fekir a restabilit egalitatea în minutul 77, din pasa lui Luiz Henrique.

Au urmat reprizele adiționale, acolo unde Ansu Fati a adus-o din nou pe Barcelona în avantaj, cu un șut superb în minutul 93.

Același Luiz Henrique l-a servit decisiv și pe înlocuitorul lui Fekir, Loren Moron, care a făcut 2-2 (min 101).

Mexicanul Guardado a fost eliminat chiar înaintea loviturilor de departajare.

La penaltiuri, pentru Barcelona au marcat Lewandowski, Kessie, Ansu Fati şi Pedri.

Pentru Betis Sevilla au marcat Jose şi Moron, iar Juanmi şi Carvalho au ratat.

Ultimul act al competiției se va disputa duminică, 15 ianuarie. Real Madrid și Barcelona vor lupta pentru trofeu.