Elevii lui Pep Guardiola părăsesc surprinzător sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei - Carabao Cup, după ce Southampton s-a impus cu scorul de 2-0, asigurându-și calificarea în semifinale.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Southampton – Manchester City 2-0, în sferturile Cupei Ligii Angliei

Southampton a deschis scorul după 23 de minute prin Sekou Mara, cu un șut din interiorul careului. Moussa Djenepo a dublat avantajul cinci minute mai târziu, cu un lob de la 16 metri.

Dezamăgit de rezultat, Guardiola a efectuat trei schimbări la pauză, iar după alte zece minute l-a trimis pe teren și pe Haaland, dar rezultatul final a rămas cel stabilit în prima repriză.

Echipa antrenată de Nathan Jones ocupă ultimul loc în Premier League și este principala candidată la retrogradare.

În semifinalele Cupei Ligii Angliei, Southampton va întâlni Newcastle, iar Nottingham Forest pe Manchester United.