FC Barcelona a învins duminică în derby-ul etapei a 16-a din LaLiga, cu Atletico Madrid (1-0), și a profitat de pasul greșit făcut de Real Madrid, care a pierdut cu Villarreal (1-2).

Jucatorii celor de la FC BarcelonaFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barcelona, în fruntea LaLiga - Avans de 3 puncte față de Real Madrid

Pe un Wanda Metropolitano plin, formația antrenată de Xavi Hernandez a câștigat la limită duelul cu Atletico Madrid.

Ousmane Dembele a marcat unicul gol al partidei în minutul 22 și tot el a fost aproape de a face 2-0 în repriza a doua, când a trimis în bară.

Madrilenii au ratat mai multe ocazii mari de a restabili egalitatea, inclusiv în prelungiri, când Antoine Griezmann a fost blocat excepțional de Araujo.

Stefan Savic (Atletico Madrid) și Ferran Torres (FC Barcelona) au fost eliminați în prelungirile partidei.

Etapa va fi închisă luni de către Athletic Club Bilbao, care va întâlni Osasuna de la ora 22.