În cadrul etapei cu numărul 17 din Serie A, Napoli a câștigat în deplasarea cu Sampdoria (2-0), după un meci dominat de elevii lui Luciano Spalletti.

Jucatorii de la Napoli si bucuria goluluiFoto: Francesco Scaccianoce/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Napoli, avans de 8 puncte față de campioana Milan

Oaspeții puteau deschide scorul după doar 6 minute, însă Matteo Politano a irosit o lovitură de la 11 metri.

Victor Osimhen, golgheterul din Serie A, a marcat unicul gol al partidei (min 19) din pasa lui Mario Rui.

Sampdoria a rămas și în inferioritate numerică în minutul 39, când Thomas Rincon a văzut cartonașul roșu.

Napoletanii au primit și un al doilea penalty în repriza secundă (min 81), iar macedoneanul Eljif Elmas a executat impecabil, stabilind și scorul final.