Manchester City s-a calificat în șaisprezecimile Cupei Angliei, după ce a trecut fără emoții de Chelsea, scor 4-0.

Jucatorii echipei Manchester CityFoto: Robbie Stephenson/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City poate întâlni liderul din Premier League în următoarea fază a competiției

Fără Erling Haaland, Kevin De Bruyne și Ilkay Gundogan în primul 11, formația antrenată de Pep Guardiola a rezolvat disputa încă din prima repriză.

„Cetățenii” au punctat de 4 ori în poarta apărată de Kepa.

Mai întâi Riyad Mahrez a deschis scorul cu o lovitură liberă executată perfect (min 23), iar Julian Alvarez (min 30) și Phil Foden (min 38) au marcat și ei până la pauză.

Ultimul cuvânt l-a avut Mahrez, care a realizat dubla, din lovitură de la 11 metri (min 85).

Campioana en-titre poate da peste liderul din Premier League în următoarea fază a competiției, asta dacă Arsenal va trece de cei de la Oxford United. Meciul este programat pe data de 9 ianuarie, de la ora 22:00.