Inter s-a deplasat sâmbătă seară la Monza în cadrul etapei cu numărul 17 din Serie A, iar vicecampioana Italiei a obținut doar un punct pe terenul nou promovatei (2-2), la capătul unui meci în care gazdele au egalat în prelungiri.

Serie A, logoFoto: Valerio Rosati / Alamy / Alamy / Profimedia

Inter ratează victoria cu Monza - Urmează duelul cu Dennis Man și Valentin Mihăilă din Coppa Italia

Formația antrenată de Simone Inzaghi a condus de două ori în duelul de la Monza, grație golurilor înscrise de Matteo Darmian (min 10) și Lautaro Martinez (min 22).

Gazdele au marcat și ele prin Patrick Ciurria (min 11), iar în al treilea minut de prelungire, Luca Caldirola a restabilit egalitatea (90+3).

Astfel, Inter ratează șansa de a egala campioana Italiei, AC Milan, urmând să joace pe data de 10 ianuarie în compania celor de la Parma Calcio, în Cupa Italiei.

Tot sâmbătă, Fiorentina s-a impus în fața celor de la Sassuolo, scor 2-1, iar Juventus a câștigat la limită cu Udinese, scor 1-0.