Real Madrid a înregistrat sâmbătă al doilea eșec din acest sezon de campionat, după ce „los blancos” au pierdut pe terenul celor de la Villarreal, scor 1-2.

Carlo AncelottiFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Real Madrid, a doua înfrângere în LaLiga - Barcelona se poate desprinde de rivală

Formația antrenată de Carlo Ancelotti a folosit un prim 11 inedit.

Conform celor de la MARCA, este primul meci din istorie când Real Madrid nu are măcar un jucător spaniol în primul 11.

Nu a fost de bun augur pentru campioana en-titre, care a pierdut pe Estadio de la Ceramica, în fața celor de la Villarreal.

Dacă în prima repriză s-au irosit ocazii mari de ambele părți, fără a se înscrie gol, în partea secundă gazdele au preluat conducerea la două minute de la reluare jocului (min 47) prin Yeremy Pino.

Balonul de Aur al anului 2022 și cel mai bun jucător al echipei Real Madrid, Karim Benzema a restabilit egalitatea (min 60) din lovitură de la 11 metri.

La distanță de doar 3 minute (min 63), gazdele au trecut din nou la conducere, grație lui Gerard Moreno, care a transformat impecabil de la punctul cu var.

Cu această victorie, „Submarinul Galben” urcă până pe locul 5 și o egalează pe Atletico Madrid, formație aflată pe ultimul loc de Champions League.