Arsenal și-a confirmat statutul de favorită în deplasarea de la Brighton și a obținut o victorie clară (4-2) pe Amex Stadium.

Jucatorii echipei Arsenal LondraFoto: Rui Vieira / AP / Profimedia

Arsenal se distanțează la 7 puncte de Manchester City

Formația antrenată de Mikel Arteta a reușit o nouă prestație de excepție și s-a impus categoric în fața celor de la Brighton.

Bukayo Saka a deschis scorul după doar două minute, iar înaintea pauzei Martin Odergaard a dublat avantajul oaspeților (min 39).

În debutul părții secunde, Eddie Nketiah a dus scorul la 3-0 (min 47), dar gazdele au dat semne de revenire și au redus din diferență prin japonezul Kaoru Mitoma (min 65).

Gabriel Martinelli a înscris și el pentru 4-2 (min 71), dar ultimul cuvânt l-a avut echipa antrenată de Roberto De Zerbi. Jucătorul în vârstă de 18 ani, Evan Ferguson, a punctat și el (min 77) și a stabilit scorul final.

Gazdele au avut și un gol anulat de VAR în finalul partidei.