Manchester United a câștigat marți seară duelul cu nou promovata Nottingham Forest (3-0), la capătul unui meci controlat de băieții lui Erik ten Hag. În aceeași zi, Chelsea s-a impus în fața celor de la Bournemouth (2-0).

Erik ten Hag si jucatorii echipei Manchester UnitedFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Manchester United, prestație solidă pe Old Trafford

Formația antrenată de Erik ten Hag a deschis scorul după 19 minute prin Marcus Rashford. Internaționalul englez s-a aflat și la originea celui de-al doilea gol, înscris de Anthony Martial, când i-a pasat decisiv fotbalistului din Hexagon (min 22).

Tabela a fost închisă de brazilianul Fred, care a stabilit scorul final al partidei în minutul 87.

Cu această victorie, Man United se apropie de locurile de Champions League, fiind la un singur punct de Tottenham Hotspur (locul 4).

În celălalt meci al zilei, Chelsea a obținut primul succes în Premier League după 3 înfrângeri consecutive.

Elevii lui Graham Potter s-au impus în fața celor de la Bournemouth (2-0), grație golurilor înscrise de Kai Havertz (min 16) și Mason Mount (min 24).

Runda cu numărul 17 din campionatul Angliei se încheie miercuri cu partida dintre Leeds United și campioana en-titre Manchester City. Duelul este programat de la ora 22:00.