​Manchester City și Liverpool nu au înșelat așteptările, cele două puteri din Anglia oferind un meci spectaculos cu cinci goluri. Trupa lui Guardiola a obținut calificarea în sferturile Cupei Ligii engleze după un succes cu 3-2.

Pep GuardiolaFoto: Jon Super / AP / Profimedia

Manchester City - Liverpool 3-2 / Guardiola îl elimină pe Klopp

Guardiola și Klopp au aliniat echipe fără multe dintre vedetele lor, jucători care au participat la CM din Qatar.

Erling Haaland (10), Riyad Mahrez (47) şi Nathan Ake (58) au marcat pentru echipa antrenată de Pep Guardiola, în timp ce golurile oaspeților au fost reuşite de Fabio Carvalho (20) şi Mohamed Salah (48).

Alături de City, în sferturile Cupei Ligii Angliei se mai află echipele Wolverhampton, Southampton, Newcastle, Leicester, Charlton (liga a treia), Nottingham Forest şi Manchester United.

S-au disputat în optimile Cupei Ligii Angliei

Wolverhampton - Gillingham (IV) 2-0

Southampton - Lincoln City (III) 2-1

Newcastle - Bournemouth 1-0

Milton Keynes Dons (III) - Leicester 0-3

Charlton (III) - Brighton 0-0, după prelungiri / 4-3, la loviturile de departajare

Blackburn (II) - Nottingham Forest 1-4

Manchester United - Burnley (II) 2-0

Manchester City - Liverpool 3-2