Alexandru Mitriță a marcat un gol superb pentru Al-Raed, în înfrângerea suferită de echipa sa în fața celor de la Al Nasr Riyadh (1-4).

Alexandru Mitriță la naționala RomânieiFoto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia

Alexandru Mitriță a înscris, dar echipa lui Marius Șumudică a pierdut categoric

Alexandru Mitriță este împrumutat de New York City FC la Al-Raed, formație antrenată de Marius Șumudică.

Internaționalul român a avut nevoie de 28 minute pentru a deschide scorul în confruntarea cu Al Nasr Riyadh, cu un șut puternic și plasat. Mitriță a mers imediat după ce a înscris și l-a îmbrățișat pe Marius Șumudică.

Jucătorul care a răpus naționala Braziliei la CM din Qatar, camerunezul Vincent Aboubakar, a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize (min 45+5). În repriza secundă, hat-trick-ul brazilianului Anderson Talisca (min 61, 73 și 89) a dus victoria celor de la Al Nasr Riyadh. Aceștia sunt pe primul loc în campionat după 9 etape.

Marius Șumudică și Alexandru Mitriță sunt pe locul 11 în prima ligă a Arabiei Saudite, la doar 5 puncte de zona roșie a clasamentului.