CFR Cluj s-a impus greu pe terenul ultimei clasate din Superliga României, la capătul unui meci în care gazdele au irosit cele mai mari șanse (1-0).

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Desi venea după o victorie la pas în Cupa României, cu Dumbrăvița (5-0), campioana en-titre nu a arătat deloc bine pe stadionul Orășenesc, acolo unde elevii lui Dan Petrescu nu au avut multe ocazii de a marca.

CFR-ul, victorie grea la Mioveni

După o primă repriză modestă din partea ambelor formații, gazdele au irosit o șansă foarte mare în partea secundă. Carnat nu a reușit să îl învingă pe Simone Scuffet, la capătul unui contraatac foarte bun inițiat de gazde.

Golul a venit în cele din urmă pentru ardeleni cu câteva minute înainte de final (min 87), când Chepas Malele a finalizat cu capul dintr-o centrare venită din partea dreaptă.

CFR-ul a solicitat și o lovitură de la 11 metri în minutul 67, în urma unui duel între Yeboah și Garutti.

Calificată în șaisprezecimile UEFA Conference League, campioana României a depășit-o în clasament pe Rapid și a urcat pe locul 2, cu un total de 34 puncte.

Mioveniul rămâne lanterna roșie a Superligii, cu doar 8 puncte după 18 etape disputate.