Alexandru Maxim a fost titular în partida jucată de Gaziantep în deplasare pe terenul celor de la Karagumruk (3-3).

Alexandru MaximFoto: Seskimphoto / Avalon / Profimedia

Deși conducea cu scorul de 2-0 după doar 20 minute, formația pentru care evoluează internaționalul român a suferit pe stadionul Ataturk Olimpiyat din Istanbul, de unde a plecat cu doar un punct.

Alexandru Maxim, în formă maximă în campionatul Turciei

Mijlocașul român în vârstă de 32 ani a contribuit decisiv la primul gol înscris de Gaziantep, la capătul unei acțiuni finalizate de Ertugrul Ersoy (min 13).

Brazilianul Figueiredo a dublat avantajul oaspeților (min 20), dar gazdele au restabilit egalitatea grație dublei înscrise de Rayyan Baniya (min 32 și min 52).

Fotbalistul român și-a făcut din nou apariția pe faza ofensivă în minutul 65, când a reușit să îl servească pe Alexander Merkel, care a dus scorul la 3-2 pentru Gaziantep. A fost a cincea pasă decisivă pentru Maxim în acest sezon, pe lângă cele 3 goluri marcate.

Rezultatul final a fost stabilit de ivorianul Jean Evrard Kouassi, care a închis tabela la 3-3.

Cu acest rezultat, Gaziantep a urcat pe locul 10 și a acumulat 16 puncte.

De precizat este că Alexandru Maxim nu a fost convocat de Edi Iordănescu pentru partidele amicale cu Slovenia și Moldova.