Rapid și Universitatea Craiova au produs spectacol pe stadionul din Giulești, acolo unde formația antrenată de Adrian Mutu a reușit să revină deși în minutul 19 era 2-0 pentru olteni (2-2).

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Crețu a deschis scorul după doar câteva minute pentru oaspeți, din pasa lui Rivaldinho, iar brazilianul a inventat o nouă pasă decisivă și l-a servit pe Baiaram, care a dus scorul la 2-0. La prima ocazie de gol, giuleștenii au redus din diferență prin Albu, care a stabilit și scorul pauzei.

În repriza secundă, gazdele au avansat cu toate liniile și au presat la poarta lui Arlauskis, iar în cele din urmă, Dugandzic a egalat.

Cu acest rezultat, cele două echipe rămân despărțite în clasament de doar două puncte (Rapid - locul 2, Univ Craiova - locul 4).

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Rapid și U Craiova

Rapid - Universitatea Craiova, 2-2, cele mai importante momente ale jocului

Min 90+5: Final de meci! Rapid și Universitatea Craiova termină la egalitate, la capătul unui meci spectaculos.

Min 89: Ocazie mare pentru echipa lui Rădoi! Crețu trimite cu capul mult pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Min 84: Dugandzic trimite pe centrul porții și Arlauskis reține.

Min 72: Gol Rapid! Dugandzic reia în plasă din poarta lui Ioniță.

Min 66: Andrei Ciobanu își încearcă norocul din afara careului, dar mijlocașul trimite peste.

Min 58: Săpunaru șutează din marginea careului, dar execuția sa este deviată.

Min 53: Ocazie pentru gazde. Dugandzic trimite un șut din careu, peste poarta lui Arlauskis.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+2: Pauză. Universitatea Craiova conduce cu scorul de 2-1.

Min 45+2: Ocazie mare pentru oaspeți. Baiaram șutează puțin peste poarta lui Moldovan.

Min 24: Gol Rapid! Giuleștenii reduc din diferență, grație reușitei lui Albu. Mijlocașul a punctat în urma unei faze fixe.

Min 19: 2-0 pentru Craiova! O nouă acțiune perfectă a oltenilor, finalizată de Baiaram. Rivaldinho, al doilea assist pe Giulești.

Min 5: Gol Craiova! Alexandru Crețu este găsit excelent de Rivaldinho. Mijlocașul îl execută pe Moldovan.

Min 3: Ocazie Craiova! Nicușor Bancu trimite o centrare puternică în fața porții, însă niciun fotbalist al oltenilor nu a fost acolo pentru a devia mingea în plasă.

Min 1: A început partida! Atmosferă eletrizantă în Giulești!

Echipele de start:

Rapid: H. Moldovan - C. Belu - C. Săpunaru - D. Grigore - F. Ștefan - M. Kait - A. Albu - A. Ciobanu - A. Sefer - J. Vojtus - A. Ioniță. Antrenor: Adrian Mutu

Universitatea Craiova: G. Arlauskis - P. Papp - B. Mitrea - V. Screciu - B. Vătăjelu - N. Bancu - A. Crețu - M. Căpățână - D. Nistor - Rivaldinho - A. Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi