​Manchester City a pierdut puncte prețioase în lupta pentru titlul din Premier League, formația antrenată de Pep Guardiola fiind învinsă, scor 2-1, pe propriul teren, de Brentford (etapa a XVI-a).

Pep GuardiolaFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City pierde pe propriul teren cu Brentford

Toney a deschis scorul pe „Etihad Stadium” în minutul 16 pentru Brentford, iar Foden a reușit să restabilească egalitatea în prelungirile primei reprize (45+1) dintr-o pasă a lui Akanji.

Deși a avut o posesie covârșitoare și multe acțiuni de poartă, Manchester City nu a reușit să mai înscrie măcar o dată, iar în plus oaspeții au dat lovitura pe un contraatac devastator: Toney a bifat „dubla” în minutul 98.

În urma acestei înfrângeri, City rămâne la 32 de puncte din 14 partide, aflându-se la două puncte în urma liderului Arsenal. „Tunarii” au însă un meci mai puțin disputat (vor juca de la 21:45 pe terenul celor de la Wolverhampton).

De cealaltă parte, Brentford se găsește pe 10, cu 19 puncte adunate în 15 partide disputate în Premier League.