CFR Cluj a învins fără emoții U Craiova 1948, scor 3-1, după un meci spectaculos în care fiecare echipă a lovit bara de două ori. Campioana ajunge la doar un punct în spatele Rapidului, având și două meciuri restante de disputat.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Janga a deschis scorul în minutul 16, iar Manea a dus scorul la 2-0 în minutul 33. După pauză, George Ganea a redus din diferență (minutul 60), dar speranțele oltenilor au fost năruite de Yeboah, care a stabilit rezultatul final în minutul 67.

Fiecare echipă a lovit de câte două ori bara, toate în prima repriză, CFR prin Yeboah (20) și Muhar (41), iar U Craiova 1948 prin Chițu (29) și Bauza (44).

Aici poți vedea un rezumat al partidei CFR Cluj – U Craiova 1948

După ultimul meci al etapei a 17-a a SuperLigii, echipa antrenată de Dan Petrescu ajunge la doar un punct în spatele ocupantei locului 2, Rapid București. În schimb, U Craiova 1948 continuă seria neagră și ocupă doar locul 14.

Cele două formații:

CFR Cluj: Scuffet, Manea, Yuri, Burcă, Braun, Boateng (Hoban 88), Muhar, Deac, Yeboah (Malele 88), Janga (Cvek 46), Petrila (Birligea 76). Antrenor: Dan Petrescu

U Craiova 1948: Popa, Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert, Asamoah, Achim (Bahassa 46), Baeten, Bauza, Van Durmen (Ganea 60), Chițu (Iancu 71). Antrenor: Paul Răducan