​​Lazio s-a impus împotriva rivalei AS Roma, scor 1-0, într-un meci disputat pe Stadio Olimpico, duminică, în etapa a 13-a din Serie A.

Jucatorii echipei Lazio RomaFoto: Marco Iacobucci/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lazio a învins pe AS Roma în Serie A

În minutul 29, Felipe Anderson a înscris singurul gol al episodului cu numărul 179 din Derby della Capitale.

Aflat pe banca de rezerve, Ştefan Radu (Lazio) a primit un cartonaş galben în minutul 88, după o dispută verbală cu portarul Rui Patricio (AS Roma).

Grație acestui succes, Lazio a acumulat 27 de puncte și a urcat pe locul 3 în clasament (la egalitate cu Atalanta, dar are golaveraj mai bun). De cealaltă parte, AS Roma ocupă locul 5, cu 25 de puncte.

Rezumatul partidei dintre AS Roma și Lazio

Serie A, alte rezultate înregistrate duminică

Bologna vs Torino 2-1

Au marcat: Orsolini '64, Posch '73 / Lukic '26 (p)

Monza vs Verona 2-0

Au marcat: Augusto '68, Colpani '90

Sampdoria vs AC Fiorentina 0-2

Au marcat: Bonaventura '4, Milenkovic '58.

Tot duminică, de la ora 21:45, Juventus Torino primește vizita celor de la Inter Milano.