Manchester United a pierdut meciul din deplasare cu Aston Villa, din etapa a 15-a a Premier League. Chelsea a fost învinsă pe teren propriu de Arsenal, care revine astfel pe primul loc în clasament.

Jucatorii echipei Arsenal LondraFoto: Rui Vieira / AP / Profimedia

Aston Villa învinge clar Manchester United

Manchester United s-a văzut condusă încă din primul sfert de oră, după ce Bailey (7) și Digne (11) au marcat pentru Aston Villa.

Înainte de pauză autogolul lui Ramsey (45) le-a dat speranțe „diavolilor roșii”, însă la reluare același Ramsey (49) a stabilit scorul final de 3-1.

După această partidă, Manchester United rămâne pe locul al cincilea, în timp ce Aston Villa urcă până pe poziția a 13-a.

Arsenal învinge Chelsea în derbiul Londrei

Arsenal a câștigat meciul cu Chelsea, chiar pe Stamford Bridge, scor 1-0, prin golul marcat de brazilianul Gabriel în minutul 63, după un corner executat de Saka.

„Tunarii” revin pe prima poziție în Premier League, cu două puncte peste Manchester City. Chelsea rămâne pe poziția a șaptea, fără victorie în ultimele patru partide.