AC Milan, cu Ciprian Tătărușanu din nou printre titulari, a învins pe teren propriu Spezia, scor 2-1, dar portarul român nu a scăpat de criticile italienilor.

Ciprian TatarusanuFoto: Giuseppe Cottini/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Maldini a marcat împotriva Milanului

AC Milan a deschis scorul în minutul 21 prin Theo Hernandez, dar s-a văzut egalată în minutul 59 de Daniel Maldini, fiul legendei Paolo Maldini. Acesta este împrumutat la Spezia chiar de către milanezi.

Victoria a fost adusă de Olivier Giroud în minutul 89, fiind imediat eliminat după al doilea cartonaș galben pentru că și-a scos tricoul.

Notă mică și critici pentru Ciprian Tătărușanu

În ciuda victoriei echipei sale, portarul Ciprian Tătărușanu a primit nota 5.5, a doua cea mai mică de pe teren.

„Nu există niciun moment în care să insufle încredere echipei, fie că este vorba de intervenții sau ieșiri”, au scris italienii de la Tuttomercatoweb.

AC Milan ocupă poziția secundă în Serie A, la șase puncte de liderul Napoli.