Campioana Europei și a Spaniei, Real Madrid, a obținut doar o remiză duminică seară pe Santiago Bernabeu, în fața unei nou promovate, Girona (1-1).

Carlo AncelottiFoto: Manuel Reino Berengui/DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Formația antrenată de Carlo Ancelotti a dominat autoritar partida, însă a găsit cu greu drumul spre gol. Vinicius Junior a deschis scorul pentru madrileni în minutul 70, iar cu 10 minute înainte de final, Stuani a restabilit egalitatea pentru oaspeți, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Real Madrid, la un punct peste Barcelona

Barcelona a câștigat sâmbătă seară în prelungiri cu Valencia (1-0, Robert Lewandowski) a egalat-o pe Real Madrid în clasament, iar duminică, los blancos au obținut doar un punct din meciul contra unei nou promovate.

După 12 etape, campioana Spaniei rămâne lider în La Liga Santander și va juca în următoarea etapă pe terenul celor de la Rayo Vallecano, echipă care a învins Sevilla (1-0) în acest weekend.