Sâmbătă la Lvov a avut loc meciul dintre Şahtior și Oleksandria, contând pentru etapa cu numărul 10 din prima ligă a Ucrainei. Deși părea un meci normal, panica a fost prezentă și la acest joc.

Minge de fotbalFoto: Rich Graessle/Icon Sportswire / AP / Profimedia

Sirenele antiaeriene au întrerupt jocul dintre Şahtior și Oleksandria

La scorul de 1-0 pentru formația oaspete, sirenele antiaeriene au început să sune, iar jucătorii ambelor formații, cât și staff-urile, s-au adăpostit de o potențială amenințare care le putea pune viața în pericol.

Conform BBC.com, sirenele au continuat să sune timp de o oră, iar oficialii au luat decizia ca pauza dintre cele două reprize să fie de doar 5 minute. Partida s-a încheiat în cele din urmă cu scorul de 2-2 (Marcatori: Andriy Tsurikov - min 5, Bogdan Mykhaylichenko - min 42, Mykhailo Mudryk - min 82, Oleksandr Demchenko - 86).

Cu toate că de la finalul lunii februarie Ucraina face față cu greu ofensivei ruse, campionatul intern s-a reluat în luna august și se desfășoară în condiții de mare risc.

Război în Ucraina, ziua 248 - Toate evenimentele sunt live text pe HotNews.ro.