Timisorenii au dublu motiv de bucurie dupa partida cu UTA: victorie intr-un derbi de traditie al fotbalului romanesc, cel al Banatului, si urcarea, macar pentru o zi, pe locul doi in clasament.

Poli a debutat fulminant, Arman Karamian si Aliuta trecand pe langa deschiderea scorului in primul sfert de ora. In minutul 23, fratii Karamian au contribuit decisiv la primul gol al intalnirii, Artiom centrand din lovitura libera si Arman marcand din apropiere.

Alexandru Baltoi putea egala imediat, dar nu a ajuns la intalnirea cu balonul centrat in careu de Ionut Balan. Iar Arman Karamian putea dubla avantajul gazdelor, sutul sau fiind respins in corner de Daniel Tudor.

Nigerianul Abiodun a stabilit scorul final, 2-0 pentru Poli, in minutul 52. Tudor a respins gresit mingea centrata de Aliuta, iar Abiodun a marcat un sut pe jos, la coltul lung. Cea mai mare sansa de gol pentru aradeni a fost ratata de portughezul Edson care a sutat spre coltul lung din 16 metri, dar Popa a respins in corner cu un reflex spectaculos.

La partida au asistat aproximativ 30.000 de spectatori, intre care s-au aflat si 1.500 de fani aradeni. Cele doua galerii s-au "razboit" doar la nivelul scandarilor, timisorenii strigand in dese randuri "Serie B" la adresa adversarilor, iar aradenii afisand o serie de bannere cu mesaje anti-Poli.