CFR Cluj a deschis devreme scorul împotriva celor de la Slavia Praga, s-a apărat din nou excelent și a mai dat o lovitură în ultimele minute ale partidei de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Campioana României s-a impus cu 2-0 și este cu un pas mai aproape de primăvara europeană în Conference League.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golurile echipei lui Dan Petrescu au fost marcate de Deac ('11, penalty) și Yuri ('85).

În minutul 27, meciul a fost oprit timp de 15 minute, după ce un suporter de aproximativ 60 de ani a intrat în stop cardio-respirator. Fanul a fost resuscitat şi transportat la Institutul Inimii.

În celălalt meci din Grupa G, Sivasspor s-a impus pe terenul celor de la FC Ballkani, scor 2-1 (Arslan '72, Angielski '81 / Thaqi '36).

Discursul lui Dan Petrescu după ce CFR Cluj a învins Slavia Praga pentru a doua oară

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Deac (Cvek 46), Boateng (Hoban 89), Muhar, Roger (Petrila 89) – Yeboah (Malele 78), Janga (Braun 65). Antrenor: Dan Petrescu

Slava Praga: Kolar - Dorley, Kacharaba (Ewerton 70), Ousou, Jurasek – Traore (Masopust 70), Tiehi (Kricfalusi 86) – Yira Sor (Lingr 59), Usor (Jurasek 86), Olayinka – Tecl. Antrenor: Jindřich Trpišovský.

Cartonaşe galbene: Boateng 13, Yeboah 73, Cvek 83 / Olayinka 10, Jurasek 45, Traore 66, Dorley 76, Masopust 90, Ousou 90+1.

Programul celor de la CFR Cluj în Grupa G din Conference League

FC Ballkani - CFR Cluj 1-1

CFR Cluj - Sivasspor 0-1

Slavia Praga - CFR Cluj 0-1

CFR Cluj - Slavia Praga 2-0

27 octombrie (22:00): Sivasspor - CFR Cluj

3 noiembrie (19:45): CFR Cluj - FC Ballkani.

Conference League, clasament Grupa G

1. Sivasspor (7-6 golaveraj) 7 puncte

2. CFR Cluj (4-2) 7

3. Slavia Praga (4-6) 4

4. FC Ballkani (8-9) 4.

Prima clasată se va califica în optimile competiției, în timp ce a doua va disputa un play-off cu o echipă care a ocupat locul trei în grupele de Europa League.

CFR Cluj - Slavia Praga 2-0, în grupele Conference League

'85 Gol CFR! Yuri înscrie cu o lovitură de cap, după un corner executat excelent.

CFR rezistă incredibil, chiar dacă Slavia a avut nenumărate ocazii.

Pauză la Cluj-Napoca: apărarea CFR-ului rezistă și echipa lui Dan Petrescu conduce la pauză, scor 1-0.

'45+12 Kacharaba trimite aproape de vinclu cu un șut de la marginea careului. CFR scapă din nou fără gol primit.

'45+3 Traore centrează perfect, dar Jurasek nu găsește cadrul porții de la distanță foarte mică.

Meciul s-a reluat după o pauză de 13 minute.

'27 Un suporter are nevoie de îngrijiri medicale, meciul a fost întrerupt.

'22 Scuffet plonjează și respinge spectaculos, după un șut fără preluare.

'11 Gol CFR! Incert până în ultimul moment (după accidentarea din meciul cu UTA), Deac îl învinge pe Kolar cu o execuție bine plasată.

'10 Muhar este lovit cu piciorul în careu de Olayinka și arbitrul dictează penalty pentru CFR.

'9 Yuri se înalță bine în careu și trimite în bară cu o lovitură de cap.

'1 Olayinka trage din prima de la marginea careului, dar Scuffet intervine.