​Gabriela Ruse a obținut marți calificarea în optimile turneului Transylvania Open 2022, sportiva noastră reușind să o învingă în trei seturi pe franțuzoaica Harmony Tan (122 WTA, lucky loser).

Gabriela RuseFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflată pe locul 104 în ierarhia mondială, Ruse a pierdut la tiebreak primul set, 7-6(5), dar a reușit să revină și a obținut victoria după două ore și 35 de minute de joc, scor 6-2, 6-3.

Gabriela, singura reprezentantă a României rămasă pe tabloul competiției „WTA 250” de la Cluj-Napoca, se va duela pentru un loc în sferturi cu Xiyu Wang (59 WTA, favorită 7). Sportiva din China a învins-o în runda inaugurală pe Jaqueline Cristian.

Prin calificarea în optimi, Gabriela Ruse și-a asigurat un premiu în valoare de 3.800 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Transylvania Open are loc în perioada 10-16 octombrie la Cluj-Napoca, se joacă pe hard indoor, turneul face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $251.750, iar campioana en-titre este Anett Kontaveit.