Farul Constanța a profitat de remiză înregistrată de Rapid București în meciul cu FC Botoșani și s-a desprins în fruntea clasamentului. Echipa pregătită de Gică Hagi s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, duminică, într-un meci din etapa a 13-a a SuperLigii.

Gica HagiFoto: AA / Abaca Press / Profimedia

Golul a fost marcat de Munteanu, în minutul 33. Click aici pentru a vedea reușita.

În minutul 85 arbitrul Andrei Chivulete a anulat cu ajutorul VAR un gol al lui Tudorie, pentru ofsaid. Verificarea reluărilor în camera VAR a durat puţin peste cinci minute, perioadă în care meciul a fost întrerupt.

Grație acestui succes, Farul a acumulat 30 de puncte și ocupă prima poziție în clasament (Rapid, echipa de pe locul 2, are 25 de puncte). De cealaltă parte, Sepsi ocupă locul 5, cu 19 puncte.

Au evoluat echipele

Sepsi: Niczuly - Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu (Ispas 87) – C. Matei (Golofca 73), Păun, Aganovic (J. Rodriguez 72) - Varga, Safranko (Rondon 61), Ştefănescu (Tudorie 60). Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki (Nedelcu 54; Banu 70) - Doukoure, Artean, Grameni (Casap 54) – Morar (Borza 46), L. Munteanu, Pitu (Torje 63). Antrenor: Gheorghe Hagi.