CS Mioveni și U Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat în etapa cu numărul 12 din Superliga de fotbal.

Marius CroitoruFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gazdele au punctat prin Buziuc ('5, '29), iar oaspeții au înscris prin Achim ('11) şi Ganea ('38).

Intrat pe teren în minutul 78, Vladislav Blănuță (U Craiova 1948) a fost eliminat doar șase minute mai târziu, după ce l-a lovit cu cotul pe Scarlatache.

Meciul, programat inițial la ora 19:00, a început cu o întârziere de aproximativ 30 de minute, după ce nocturna stadionului din Mioveni nu a funcţionat, din cauza unei pene de curent în oraş.

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Flavius Stoican ocupă locul 15 (7 puncte, golaveraj 8-18), în timp ce trupa lui Marius Croitoru se află pe locul 8 (15 puncte, golaveraj 14-13).

Au evoluat echipele:

CS Mioveni: I. Popescu - Al. Iacob, Scarlatache, Balaur - Oancea (Rădescu '46), Lixandru (Kabananga '80), Buziuc (Coşereanu '57), Vl. Pop, R. Trif - Blănaru (Carnat '70), Krasniqi (Burlacu '80). Antrenor: Flavius Stoican

U Craiova 1948: R. Popa - G. Enache, A. Duarte, Paramatti, Al. Negru - Asamoah, Vl. Achim (Marquet '47) - Sidibe (Chiţu '61), Bauza, Bahassa (Van Durmen '61)- G. Ganea (Blănuţă '78). Antrenor: Marius Croitoru.