Real Madrid s-a impus pe terenul lui Atletico, duminică, în etapa a șasea din LaLiga. Fanii gazdelor, însă, l-au insultat în mai multe rânduri de Vinicius Junior, una dintre vedetele echipei adverse, declanșând un întreg scandal în Spania.

Vinicius JuniorFoto: pressinphoto / ddp USA / Profimedia

Real Madrid a condus cu 2-0, prin golurile reuşite în prima repriză de Rodrygo ('18) şi Valverde ('36). Atletico a marcat în minutul 83, prin Hermoso.

Vinicius Junior, ținta insultelor rasiste din partea fanilor lui Atletico la derbiul Madridului

Zeci de suporteri ai lui Atletico au scandat insultele în afara stadionului.

„Vinicius, ești o maimuță” și „Vinicius, mori” au fost câteva dintre insultele fanilor lui Atletico. În plus, s-au auzit și sunete de maimuță din partea acelorași suporteri, conform Reuters.

În urmă cu o săptămână, brazilianul în vârstă de 22 de ani a avut o altercaţie cu jucătorii din Mallorca după ce şi-a sărbătorit golul cu un dans.

Vineri, căpitanul echipei Atletico, Koke, avertizase: „Dacă Vinicius marchează şi se hotărăşte să danseze, vor fi insulte, asta e sigur”.

Trupa lui Carlo Ancelotti are șase victorii din tot atâtea meciuri disputate în LaLiga și este lider. Atletico ocupă poziția a șaptea.