Rapid București a jucat timp de o oră în superioritate numerică împotriva celor de la CS Mioveni, dar a reușit să înscrie golul victoriei, scor 2-1, abia în minutul 87. Meciul din Giulești s-a disputat în etapa a 11-a a SuperLigii.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Papeau (Rapid) a înscris primul, dar reușita din minutul 9 a fost anulată pentru o poziție de ofsaid.

Oaspeții au deschis scorul prin Scarlatache ('22), dar Pop a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben ('34).

Rapid a reușit până la urmă să se impună grație golurilor marcate de Sefer ('39) și debutantul Luckassen ('87).

În urma acestui rezultat, Rapid a acumulat 24 de puncte și a egalat liderul Farul Constanța (dar are golaveraj mai slab). De cealaltă parte, CS Mioveni ocupă penultima poziție, a 15-a, cu 6 puncte.

Au evoluat echipele:

Rapid București: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore (Cr. Albu 69), J. Morais (F. Ştefan 61) – Kait (Emmers 38), Crepulja, Sefer (69 Pănoiu) - Papeau, Dugandzic, Costache (Luckassen 69). Antrenor: Adrian Mutu

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti (Kabananga 90) - Oancea, Lixandru, V. Pop, Trif (Burlacu 85) – Blănaru (Rădescu 46), Krasniqi (Carnat 49), Buziuc (Panait 46). Antrenor: Flavius Stoican.