CSA Steaua București s-a calificat cu mari emoții în play-off-ul Cupei României, după ce a trecut la loviturile de departajare de Flacăra Moreni, scor 5-3 (2-2 după 90 și 120 de minute). Mai departe merg și Dinamo București (3-0 vs CS Tunari) și Oțelul Galați (3-1 vs Viitorul Ianca).
Steaua a deschis scorul prin Enceanu ('28), Flacăra a întors rezultatul prin Baltaret ('79) și Niculaescu ('81), dar a rămas în inferioritate numerică după elimninarea lui Neacșu ('89) și Drăghici a egalat pentru bucureșteni în minutul 90+4.
Faza următoare este cea de Play-off, programată pe 29 septembrie, când vor intra în competiţie şi primele cluburi de Liga 1.
Cupa României, rezultatele înregistrate în turul al treilea
- Marți, 13 septembrie
CS Avântul Periam – CSC Dumbrăviţa 0-1
CSM Alexandria – AFC Progresul 1944 Spartac 2-1
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Ripensia Timişoara 0-2
CSM Jiul Petroşani – CSM Deva 3-0 (după prelungiri)
CSO Petrolul Potcoava – CSM Slatina 1-3
SC Popeşti-Leordeni – CS Concordia Chiajna 0-1 (după prelungiri)
CS Şoimii Lipova – CS Lotus Băile Felix 3-1
- Miercuri, 14 septembrie
CS Tunari – Dinamo București 0-3
CS Viitorul Ianca – Oţelul Galaţi 1-3
CSM Flacăra Moreni – CSA Steaua București 2-2 / 3-5 la loviturile de departajare
CSM Satu Mare – CS Minaur Baia Mare 1-2
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – FC Unirea Dej 0-0 / 3-2 la loviturile de departajare
CS Ocna Mureş – CS Unirea Ungheni 2018 1-1 / 4-1 la loviturile de departajare
ACS Flacăra Horezu – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-3 (după prelungiri)
AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFC Unirea 04 Slobozia 1-5
CSM Reşiţa – Politehnica Timişoara 2-0
CS Afumaţi – Metaloglobus Bucureşti 0-0 / 2-0 la loviturile de departajare
CS Blejoi – Gloria Buzău 0-4
ACS SR Municipal Braşov – CSC 1599 Şelimbăr 0-3
ACS KSE Târgu Secuiesc – FC Braşov 0-5
CS Ştiinţa Miroslava – Politehnica Iaşi 1-3
CSO Viitorul Darabani – Foresta Suceava / anulat
Axiopolis Cernavodă – Unirea Constanţa 3-1
- Joi, 15 septembrie
16:30. CS Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.