​​Farul Constanţa, echipa antrenată de Gică Hagi, a urcat pe primul loc în ierarhia SuperLigii, după ce s-a impus duminică împotriva formației FC Argeș, scor 3-0, într-un meci din etapa a zecea.

Gica HagiFoto: Pro Shots Photo Agency / ddp USA / Profimedia

Golurile au fost marcate de Grameni ('7), Băluță ('57) și Torje ('90).

Meciul de la Ovidiu a fost întrerupt de arbitru timp de opt minute, începând din minutul 25, atunci când unui spectator i s-a făcut rău, iar personalul medical de pe ambulanţa prezentă la stadion i-a acordat îngrijiri, transportându-l apoi la spital.

În urma acestui rezultat, Farul a acumulat 21 de puncte și a egalat Rapidul (dar are golaveraj mai bun). De cealaltă parte, FC Argeș ocupă locul 9 (13 puncte, golaveraj 9-14).

Au evoluat echipele:

Farul: Aioani - R. Benzar (Sîrbu 46), Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, T. Băluţă (Borza 72), Grameni – Pitu (Doukoure 61), Alibec (Morar 80), L. Munteanu (Torje 62). Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Argeș: Greab - Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Vianna - I. Şerban (Enzo Celestine 69), Meza Colli (Alceus 69), Njike - Işfan (Creţu 55), Garita, I. Latovlevici (Jakolis 66). Antrenor: Andrei Prepeliţă.