Rămasă fără Andrea Compagno (atacant transferat la FCSB), U Craiova 1948 s-a descurcat în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și a obținut o victorie importantă, scor 1-0, în etapa a opta din SuperLiga.

Marius CroitoruFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

În prima repriză a meciului de la Târgu Jiu, arbitrul Horaţiu Feşnic a anulat câte un gol al fiecărei echipe, ambele pentru poziții de ofsaid (Tudorie '10 și Bălan '18).

Golul a fost marcat de Sidibe, în minutul 43 (reușita a fost validată de VAR, după analiza unui posibil henţ).

Același Sidibe a fost eliminat în minutul 69, după ce a primit al doilea cartonaș galben.

În urma acestui rezultat, ambele echipe au câte 10 puncte: Sepsi ocupă locul 9 (golaveraj 9-6), iar U Craiova 1948 se află pe locul 10 (golaveraj 10-9).

Au evoluat echipele:

U Craiova 1948: R. Popa - Negru, Duarte, Grigore, Huyghebaert - Asamoah, Dr. Albu (Ganea 79’) - Sidibe, G. Iancu (Papadopoulos 79’), Van Durmen (Bahassa 65’) - Cl. Bălan (Marquet 65’). Antrenor: Marius Croitoru

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly (cpt.) - Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu (Ispas 46’) - C. Matei (Achahbar 62’), Păun, J. Rodriguez Aganovic 62’) - Bărbuţ (Golofca 70’), Tudorie (Rondon 62’), Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi.