CFR Cluj (1-0 în returul cu Maribor, după 0-0 în prima manșă) și FCSB (3-1 pe terenul lui Viking, după 1-2 în România) s-au calificat joi în grupele Conference League, în timp ce CS Universitatea Craiova a remizat din nou cu Hapoel Beer Sheva (0-0 în Israel, după 1-1 în tur), dar a fost eliminată la loviturile de departajare (3-4).

UEFA Conference LeagueFoto: Ozan KOSE / AFP / Profimedia

Tragerea la sorţi a grupelor Conference League este programată vineri, la Istanbul, de la ora 15:30.

Hapoel Beer Sheva vs CSU Craiova 1-1 / 2-2 la general (4-3 la loviturile de departajare)

Au marcat: Hemed '105+1 / Roguljic '105

La loviturile de departajare: Suleymanov / Keltjens, Helder Lopes, Dadya / Roguljic, Nistor, Găman (au ratat Ivan și Bancu).

Desfășurarea meciului dintre Hapoel Beer Sheva și CSU Craiova

Roguljic înscrie (0-1). Suleymanov egalează (1-1). Andrei Ivan ratează - Glazer a apărat (1-1). Keltjens înscrie (2-1). Nistor egalează cu un șut în vinclu (2-2). Helder Lopes marchează cu o execuție sigură (3-2). Găman înscrie (3-3). Dadya trage în plasa laterală (4-3). Glazer apără șutul lui Bancu și CSU Craiova este eliminată (4-3).

Nu s-au mai înscris goluri în a doua repriză de prelungiri - vom avea lovituri de departajare.

'105+1 Gol Hapoel! Hemed egalează cu capul, după o lovitură liberă executată bine.

'105 Gol CSU Craiova! Roguljic înscrie dintr-o lovitură liberă de la marginea careului!

'97 Lazar intervine la șutul periculos al lui Hatuel.

Ambele echipe au fost aproape de golul decisiv, dar nu au marcat și calificarea se decide în prelungiri.

Gazdele au avut multe ocazii în prima repriză, dar nu au reușit să înscrie în poarta lui Lazar.

Au evoluat echipele:

Hapoel Beer Sheva: Glazer - Tibi, Abu Abaid (Or Dadya 97’), Miguel Vitor, Helder Lopes - Bareiro, Yosefi (Hemed 61’), Elias (Keltjens 77’) – Safuri (Micha 77’), Selmani (Hatuel 61’), Ansah (Suleymanov 73’). Antrenor: Elyaniv Barda

CSU Craiova: Lazar – Martic (Găman 91’), Raul Silva, Screciu – Hanca (Căpăţână 71’), Creţu, Mateiu (Nistor 119’), Bancu – Baiaram (Roguljic 91’), Koljic (Vătăjelu 105’), A. Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi.

CFR Cluj vs Maribor 1-0 / 1-0 la general

A marcat: Cvek '90

Desfășurarea meciului dintre CFR Cluj și Viking

CFR rezistă până la finalul prelungirilor (7 minute) și se califică în grupele Conference League.

'90 Gol CFR! Cvek marchează superb din foarfecă și echipa lui Dan Petrescu este aproape de calificare.

După ce Maribor a ratat o ocazie prin Brnic ('3), CFR a răspuns prin Yeboah ('13), Jefte ('31) și Yuri ('32), dar în prima repriză nu s-a marcat.

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Adjei-Boateng, Cvek - Deac (Kolinger '90+7), Jefte (Păun '70), Petrila (Roger '90+4) - Yeboah (Muhar '90+7). Antrenor: Dan Petrescu.

NK Maribor: Bergsen - Zinic (Vipotnik '90+3), Karic, Uskokovic, Sikosek - Antolin (Kronaveter '46), Vidakovic - Repas, Bozic, Brnic (Lausic '90+3) - Baturina (Sirk '72). Antrenor: Damir Krznar.

Viking vs FCSB 1-3 / 3-4 la general

Au marcat: Tripic '26 (pen) / Edjouma '2, Cordea '53, Radunovic '90+4 (pen)

Desfășurarea meciului dintre Viking și FCSB

'90+5 Kabran rămâne singur cu Târnovanu, dar trage peste poarăt și FCSB se califică în grupele Conference League.

'90+4 Gol FCSB! Radunovic îl învinge pe Gunnarsson din penalty.

'70 Octavian Popescu încearcă o execuție de la distanță (portarul era ieșit), dar Sandberg respinge în corner.

'53 Gol FCSB! Cordea trage de la distanță și mingea intră în poartă după ce a fost scăpată printre picioare de Gunnarsson.

Ambele echipe au avut ocazii mari, dar nu au mai marcat până la pauză.

'26 Gol Viking! Târnovanu faultează în careu și Tripic marchează din penalty.

'2 Gol FCSB! Edjouma deschide scorul cu o lovitură de cap și echipa lui Dică egalează situația la general.

Viking: Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. Antrenor: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (Dulca 59’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (Oaidă 46’). Antrenor: Nicolae Dică