FCSB a fost condusă cu 2-0 de Chindia Târgoviște (dâmbovițenii au marcat ambele goluri în inferioritate numerică), dar a revenit spectaculos în repriza secundă și a obținut prima victorie din acest sezon de SuperLiga, scor 3-2, în etapa a cincea.

Nicolae DicaFoto: Vadim Ghirda / AP - The Associated Press / Profimedia

Neguț (Chindia) a fost eliminat în minutul 7, dar Popadiuc ('22) și Popa ('28) au înscris pentru oaspeți.

În repriza a doua, FCSB a marcat de trei ori în doar 10 minute: Cordea ('49, '55) și Tamm ('59).

În urma acestui succes, echipa antrenată de Nicolae Dică a acumulat 6 puncte și ocupă locul 12 (golaveraj 6-7). De cealaltă parte, formația pregătită de Adrian Mihalcea se află pe locul 14, cu 2 puncte (golaveraj 5-9).

Au evoluat echipele:

FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Bouhenna (Dawa 68’), Tamm, Pantea - M. Dulca (Olaru 46’), V. Raţă (Edjouma 46’)- Cordea, Miculescu, Fl. Coman (I. Stoica 87’) - B. Rusu (Oct. Popescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică

Chindia: Căbuz - Căpuşă (Atanase 67’), Celea, Boldor (Dima 77’), D. Dumitraşcu (Ioniţă 67’) - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, A. Şerban (Chamed 75’) - Popadiuc - D. Popa (Mihaiu 75’). Antrenor: Adrian Mihalcea.