Chiar dacă FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au calificat în play-off-ul Conference League, Neftci Baku, formație antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a fost eliminată în turul trei preliminar de Rapid Viena (2-3 la general).

Laurentiu ReghecampfFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Joi, la Viena, gazdele s-au impus cu 2-0 după prelungiri, datorită golurilor marcate de Grull '66 şi Druijf '112.

În tur scorul a fost 2-1 pentru Neftci, dar echipa lui Laurenţiu Reghecampf a ratat calificarea în play-off-ul Conference League.

Levski Sofia a fost eliminată surprinzător de maltezii de la Hamrun Spartans, în ciuda faptului că se impusese cu 1-0 în tur.

Într-un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs, la Sofia, Hamrun a câştigat cu 2-1 după prelungiri, golul decisiv fiind reuşit de Ryan Camenzuli (90+2).

La loviturile de departajare, Hamrun s-a impus cu 4-1, ultima lovitură a maltezilor fiind fructificată de Matteo Fedele (ex-Universitatea Craiova).

Într-un meci arbitrat de românul Horaţiu Feşnic, ŢSKA Sofia s-a calificat în play-off cu o victorie în deplasare, 2-0 cu St. Patrick's (Irlanda), întorcând eşecul din prima manşă (0-1).

Mauricio (12) şi Ivan Turiţov (82 - penalty) au marcat pentru ŢSKA, fundaşul olandez Bradley De Nooijer (ŢSKA) fiind eliminat în min. 90+5, după o altercaţie cu Adam O'Reilly, care a văzut şi el cartonaşul roşu, conform Agerpres.

Conference League: România, trei reprezentante în play-off / CFR Cluj, FCSB și CSU Craiova merg mai departe - Sepsi, eliminată

Rezultatele înregistrate în turul trei preliminar al Conference League

Marţi

Gzira United (Malta) - Wolfsberger AC (Austria) 0-4 (în prima manşă 0-0)

B36 Torshavn (Feroe) - Viborg FF (Danemarca) 1-2 (în prima manşă 0-3)

Miercuri

Vitoria Guimaraes (Portugalia) - Hajduk Split (Croaţia) 1-0 (în prima manşă 1-3).

Joi

Kîzîljar Petropavlovsk (Kazahstan) - APOEL Nicosia (Cipru) 0-0 (în prima manşă 0-1)

Tobol Kostanai (Kazahstan) - NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 1-1 (în prima manşă 0-1)

Rakow Czestochowa (Polonia) - Spartak Trnava (Slovacia) 1-0 (în prima manşă 2-0)

CFR Cluj (România) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (în prima manşă 0-0)

FC Basel (Elveţia) - Broendby IF (Danemarca) 2-1, după prelungiri; 3-1, la loviturile de departajare (în prima manşă 0-1)

Hapoel Beer Sheva (Israel) - FC Lugano (Elveţia) 3-1 (în prima manşă 2-0)

FC Twente Enschede (Olanda) - Cukaricki (Serbia) 4-1 (în prima manşă 3-1)

Konyaspor (Turcia) - (+) FC Vaduz (Liechtenstein) 2-4 (în prima manşă 1-1)

Djurgaardens IF (Suedia) - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) 3-1 (în prima manşă 3-1)

Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) - Fehervar (Ungaria) 1-2 (în prima manşă 0-5)

Royal Antwerp (Belgia) - Lillestroem SK (Norvegia) 2-0 (în prima manşă 3-1)

FCSB (România) - DAC Dunajska Streda (Slovacia) 1-0 (în prima manşă 1-0)

Universitatea Craiova (România) - Zaria Lugansk (Ucraina) 3-0 (în prima manşă 0-1)

Panathinaikos Atena (Grecia) - Slavia Praga (Cehia) 1-1 (în prima manşă 0-2)

Istanbul Başakşehir (Turcia) - Breidablik (Islanda) 3-0 (în prima manşă 3-1)

Hibernians (Malta) - FK RFS (Letonia) 1-3 (în prima manşă 1-1)

KI Klaksvik (Feroe) - Ballkani (Kosovo) 2-1, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare (în prima manşă 2-3)

Shkendija 79 (Macedonia de Nord) - AIK Solna (Suedia) 1-1, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare (în prima manşă 1-1)

Sligo Rovers (Irlanda) - Viking Stavanger (Norvegia) 1-0 (în prima manşă 1-5)

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Paide Linnameeskond (Estonia) 3-0 (în prima manşă 2-0)

Aris Salonic (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-1 (în prima manşă 0-2)

Levski Sofia (Bulgaria) - Hamrun Spartans (Malta) 1-2, după prelungiri; 1-4, la loviturile de departajare (în prima manşă 1-0)

Lech Poznan (Polonia) - Vikingur Reykjavik (Islanda) 4-1, după prelungiri (în prima manşă 0-1)

Rapid Viena (Austria) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 2-0, după prelungiri (în prima manşă 1-2)

St. Patrick's (Irlanda) - ŢSKA Sofia (Bulgaria) 0-2 (în prima manşă 1-0)

Young Boys Berna (Elveţia) - KuPS Kuopio (Finlanda) 3-0 (în prima manşă 2-0)

AZ Alkmaar (Olanda) - Dundee United (Scoţia) 7-0 (în prima manşă 0-1)

Gil Vicente (Portugalia) - Riga FC (Letonia) 4-0 (în prima manşă 1-1)

Kisvarda Master Good (Ungaria) - Molde FK (Norvegia) 2-1 (în prima manşă 0-3).