FC Barcelona a învins, scor 6-0, pe Pumas UNAM, în cadrul unui amical cu ocazia trofeului Joan Gamper. Robert Lewandowski a înscris primul său gol în tricoul catalanilor și a oferit și o pasă de gol.

Robert LewandowskiFoto: Xavi Bonilla / Shutterstock Editorial / Profimedia

În meciul de pe Camp Nou, contând pentru Trofeul Joan Gamper, antrenorul Xavi Hernandez a început cu Lewandowski titular şi acesta a deschis scorul în minutul 3 din pasa lui Pedri.

În minutul 5, rolurile s-au inversat, şi Lewandowski a pasat pentru golul lui Pedri.

În minutul 10, Ousmane Dembele a înscris al treilea gol, iar la pauză s-a intrat cu 4-0 după o nouă pasă de gol a lui Lewandowski pentru Pedri, în minutul 19.

Xavi a efectuat şaspte schimbări la pauză şi nou intratul Aubameyang a marcat în minutul 49.

Scorul final a fost stabilit de Frenkie de Jong, în minutul 84, şi Barcelona s-a impus cu 6-0.

Pentru FC Barcelona urmează debutul în La Liga, sâmbătă, 13 august, acasă, cu Rayo Vallecano, conform News.ro.