Sepsi a obținut o victorie la scor (4-0) contra celor de la FC Argeș, într-o partidă contând pentru a doua etapă din SuperLiga (fosta Liga 1).

Cristiano BergodiFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argeșenii au avut șansa lor imensă în partida de la Sfântu Gheorghe, Dorian Bertrand ratând incredibil în prelungirile primei reprize.

După pauză, gazdele s-au dezlănțuit și au marcat prin Matei (49' - penalti), Mitrea (60'), Ștefănescu (63') și Golofca (80').

Echipe:

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, B. Mitrea, A. Dumitrescu – J. Rodrigez (Damaşcan '61), N. Păun, C. Matei (Golofca '70) – Bărbuţ (Aganovici '62), Tudorie (Rondon '70), M. Ştefănescu (I. Gheorghe '75). Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeş: Greab - Tofan, M. Constantin, Cestor, Latovlevici (Celestine '70)– Meza Colli (Alceus '70), Nijke – Jakolis, Calcan (Garita '62), Bertrand (Donisa '77) – Işfan. Antrenor: Andrei Prepeliţă

În urma acestui succes, Sepsi a urcat provizoriu pe locul 3 al ierarhiei, cu 4 puncte acumulate în primele două etape.

De cealaltă parte, piteștenii rămân cu 3 puncte și se găsesc, tot provizoriu, pe locul 7.