Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut o victorie foarte importantă în prima manșă a turului doi preliminar din Conference League, scor 3-1, pe teren propriu, împotriva echipei Olimpija Ljubljana.

Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Oaspeții au deschis scorul după doar 4 minute, prin Seslar, dar gazdele au revenit și s-au impus grație golurilor marcate de Ștefănescu ('45+4), Păun ('84) și Karamatic ('90+3, autogol).

În minutul 66, Seslar (Olimpija) a fost eliminat pentru un fault în careu, dar Tudorie nu a reușit să transforme lovitura de pedeapsă obținută.

Au evoluat echipele:

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Ispas (Dumitrescu ’65) – Aganovici (Rodriguez ’77), Păun, Ştefănescu – Golofca (Damascan ’65), Rondon (Tudorie ’65), Ion Gheorghe (Matei ’59). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Olimpija Ljubljana: Vidovsek – Lasickas, Estrada (Crnomarkovic ’81), Karamatic, Sualehe – Seslar, Pilj, Elsnik (Doffo ’46) – Kvesic (Aldair ’73), Prtajin (Nukic ’61), Pedro (Ziljkic ’61). Antrenor: Albert Riera.

• ​Returul se va disputa pe 27 iulie, de la ora 20:00, în Slovenia.

• Câștigătoarea dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Olimpija Ljubljana va juca în turul trei preliminar al Conference League cu învingătoarea dublei dintre Rijeka (Croația) și Djurgardens (Suedia).

Cine este Olimpija Ljubljana

Olimpija Ljubljana este una dintre echipele puternice ale campionatului Sloveniei. A câştigat de şase ori titlul de campioană şi de şapte ori cupa.

În ultimul sezon, a terminat campionatul pe locul 3 din 10 echipe.

Internaţionalul român Alexandru Creţu a jucat aici în sezonul 2017-2018, bifând 18 meciuri şi un gol.

Antrenorul echipei este Albert Riera, un fost internaţional spaniol care a trecut pe la Bordeaux, Espanyol, Liverpool, Galatasaray şi Watford.

La doar 40 de ani, acesta este la prima experienţă la antrenor principal, după ce a mai fost „secund” la Galatasaray.