O fază ciudată a avut loc cu ocazia meciului dintre Valour și HFX Wanderers, din prima ligă de fotbal a Canadei.

În minutul 18, gazdele au fost aproape de deschiderea scorului, dar unul dintre jucătorii lor a scos inexplicabil mingea care se ducea spre un gol mai mult decât evident.

William Akio, atacant al celor de la Valour, a reușit ceea ce adversarii nu au putut: să evite primirea unui gol.

Fotbalistul a degajat de pe linia porții (mingea nu apucase să treacă cu toată circumferința) o minge pe care scria în mod evident gol.

„Una dintre cele mai bizare faze din istoria fotbalului”, a fost reacția celor care comentau meciul respectiv.

Imaginile s-au viralizat pe Twitter, iar Akio a fost acuzat de mai mulți dintre internauți de blat.

Valour a câștigat până la urmă, scor 1-0, meciul cu HFX Wanderers în urma unui gol marcat în minutul 84 de Dyer.