Într-o seară în care naționala României a fost învinsă cu 3-0 de Muntenegru, Ungaria a reușit un nou rezultat uriaș. Selecționata lui Marco Rossi s-a impus cu 4-0 în Anglia și se află pe primul loc într-o grupă în care puțini îi dădeau șanse (tot marți, Germania a învins Italia, campioana en-titre a Europei, scor 5-2).

Liga NatiunilorFoto: Uefa.com

Liga Națiunilor, rezultate consemnate marți, 14 iunie 2022

  • Divizia A

Grupa 3

Anglia vs Ungaria 0-4

Au marcat: Sallai '16, '70, Nagy '80, Gazdag '89

Cartonaș roșu: Stones '82

Germania vs Italia 5-2

Au marcat: Kimmich '18, Gundogan '45+4 (p), Muller '51, Werner '68, '68 / Gnonto '78, Bastoni '90+4

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.

Clasament:

1. Ungaria (7-3 golaveraj) 7 puncte

2. Germania (8-5) 6

3. Italia (5-7) 5

4. Anglia (1-6) 2.

Grupa 4

Olanda vs Țara Galilor 3-2

Au marcat: Lang '17, Gakpo '23, Depay '90+3 / Johnson '26, Bale '90+2 (p)

Polonia vs Belgia 0-1

A marcat: Batshuayi '16

Clasament:

1. Olanda (11-6) 10

2. Belgia (9-6) 7

3. Polonia (5-10) 4

4. Țara Galilor (5-8) 1.

  • Divizia B

Grupa 1

Armenia vs Scoția 1-4

Au marcat: Bichakhchyan '6 / Armstrong '14, '45+1, McGinn '50, Adams '54

Cartonaș roșu: Arman Hovhannisyan '44, Kamo Hovhannisyan '90+1

Ucraina vs Irlanda 1-1

Au marcat: Dovbyk '47 / Collins '31

Clasament:

1. Ucraina (5-1) 7 (-1 meci)

3. Scoția (6-4) 6 (-1 meci)

2. Irlanda (4-3) 4

4. Armenia (2-9) 3.

Grupa 3

Bosnia și Herțegovina vs Finlanda 3-2

Au marcat: Pjanic '5 (p), Dzeko '29, '58 / Pukki '10, Kallman '18

România vs Muntenegru 0-3

Au marcat: Mugosa '42, '56, '63

Clasament:

1. Bosnia și Herțegovina (6-4) 8

2. Muntenegru (6-3) 7

3. Finlanda (5-6) 4

4. România (1-6) 3.

  • Divizia C

Grupa 1

Luxemburg vs Insulele Feroe 2-2

Au marcat: Rodrigues '12 (p), Martins Pereira '49 / Bjartalid '57, '59

Turcia vs Lituania 2-0

Au marcat: Ayhan '37, Calhanoglu '54 (p)

Clasament:

1. Turcia (14-0) 12

2. Luxemburg (5-4) 7

3. Insulele Feroe (4-8) 4

4. Lituania (1-12) 0.

  • Divizia D

Grupa 1

Moldova vs Andorra 2-1

Au marcat: Caimacov '26 (p), Nicolaescu '50 (p) / Vieira '45+4

Liechtenstein vs Letonia 1-2

Au marcat: Gutkovskis '20, '28

Clasament:

1. Letonia (8-3) 9 (-1 meci)

2. Moldova (6-5) 7

3. Andorra (3-6) 4

4. Liechtenstein (2-5) 0 (-1 meci).