Numeroase legende ale fotbalului mondial şi naţional au participat duminică, în fața a 20.000 de spectatori, la meciul de retragere al lui Adrian Mutu. Partida de pe Cluj Arena, din cadrul evenimentului Sports Festival, s-a terminat la egalitate, scor 3-3.

Adrian Mutu, mesaj pentru fani

Vizibil emoționat înaintea meciului, Mutu le-a mulțumit fanilor pentru că i-au fost aproape de-a lungul carierei.

„Vă mulțumesc pentru prezență la retragerea mea. De multă vreme voiam să spun, dar nu am avut șansa. Vă mulțumesc pentru fiecare dată în care m-ați susținut de-a lungul celor 13 ani în care am jucat pentru națională. Hai, România! Sper să vă distrați. Vă mulțumesc din suflet” - Adrian Mutu.

La finalul meciului, fanii au invadat terenul pentru a se fotografia alături de vedete, iar Adi Mutu a reușit cu greu să facă turul stadionului, purtând drapelul pe spate.

Team România vs World Stars 3-3 / Gheorghe Hagi, pasă superbă pentru golul lui Adrian Mutu

Au marcat: Mutu '10, Ganea '75, '78/ Hasselbaink '9, '15, Gilardino '58

Jimmy Floyd Hasselbaink l-a învins pe Bogdan Stelea cu un șut din întoarcere, din mijlocul careului, în minutul 9.

După doar câteva secunde, Gică Hagi i-a oferit o pasă genială lui Adi Mutu (ambii au purtat numărul 10), „Brilianul” a scăpat singur cu Sebastian Frey și a înscris cu un șut cu exteriorul.

Ajuns la 54 de ani, Stelea nu mai are reflexele de altă dată și Hasselbaink a marcat din nou, în minutul 15, cu un șut pe jos.

Hagi a încercat să egaleze în minutul 16, dar șutul său de la mare distanță (o execuție superbă) a fost scos de sub bară de Frey.

Adrian Mutu a schimbat echipa la pauză, iar World Stars s-au distanțat în minutul 58, când Gilardino a punctat cu o lovitură de cap.

Finalul partidei i-a aparținut lui Ionel Ganea. Acesta a transformat de la punctul cu var în minutul 75 și a făcut dubla în minutul 79, când Mutu „și-a trădat” colegii, i-a trimis mingea lui Tamaș, iar acesta i-a pasat decisiv lui Ganea.

Cum au arătat cele două echipe:

Team România: Bogdan Stelea, Răzvan Raț, Mirel Rădoi, Ianis Zicu, Paul Codrea, Ciprian Marica, Gheorghe Hagi, Adrian Mutu, Adrian Ilie, Dorin Goian, Bogdan Pătrașcu, Marius Niculae, Ionel Ganea, Adrian Borza, Daniel Niculae, Cristian Săpunaru, Adrian Iencsi, Vasile Maftei, Ionel Dănciulescu, Gabi Tamaș. Antrenor: Gheorghe Hagi.

World Stars: Sebastian Frey, Dario Dainelli, Fernando Couto, Fabio Cannavaro, Claude Makelele, Franco Semioli, Martin Jorgensen, Luca Toni, Adrian Mutu, Alberto Gilardino, Vlada Avramov, Jimmy Floyd Hasselbaink, Riccardo Montolivo, Massimo Gobbi, David Trezeguet, Thomas Ujfalussi, Giampaolo Pazzini, Emanuele Blasi, Paolo Cannavaro, Marco Donadel, Pawel Golanski, Allesandro Gamberini. Antrenor: Cesare Prandelli.