Țara Galilor s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din Qatar 2022, după ce a trecut de Ucraina în finala barajului (Calea A), scor 1-0, la Cardiff.

În minutul 34, Gareth Bale a trimis mingea în careu din lovitură liberă, iar Andriy Yarmolenko a deviat în propria poartă.

În minutul 40, Yarmolenko i-a furat mingea lui Allan în momentul în care acesta voia să degajeze și galezul l-a lovit pe ucrainean în picior. După ce s-a consultat cu cei din camera VAR, arbitrul Mateu Lahoz a ales să nu dicteze penalty.

Ucrainenii au avut mai multe ocazii, dar portarul Wayne Hennessey a avut 9 intervenții și galezii vor fi prezenți la CM după o așteptare de 64 de ani.

În semifinale, Ţara Galilor a trecut cu 2-1 de Austria (24 martie), iar Ucraina s-a impus cu 3-1 în faţa Scoţiei (1 iunie).

La turneul final din Qatar, Țara Galilor va face parte din Grupa B, alături de Anglia, Iran și SUA.