Echipa U19 a clubului Inter Milano, antrenată de Cristian Chivu, a cucerit campionatul Primavera după ce s-a impus în finala cu AS Roma, scor 2-1 după prelungiri.

Cristi ChivuFoto: Sportimage / Alamy / Alamy / Profimedia

Inter a ocupat în sezonul regulat locul doi, cu 64 de puncte, poziţie care i-a asigurat formaţiei milaneze calificarea direct în semifinalele play-off-ului campionatului.

În aceeaşi situaţie a fost şi Roma, care s-a clasat pe primul loc, cu 71 de puncte.

În semifinale, Inter a remizat cu Cagliari, scor 3-3, după prelungiri, fiind condusă cu 3-0.

Echipa lui Chivu a mers în finală datorită locului mai bun din sezonul regulat, doi faţă de trei.

În schimb, Roma a învins, în penultimul act, cu 2-0, pe Juventus.

În finală, AS Roma a deschis scorul prin Vicario '70, dar Inter a egalat prin Casadei '81. Iliev a marcat golul victoriei pentru echipa din Milano în prelungiri (minutul 97).

Acesta este al zecelea trofeu de campioană a Italiei la această categorie de vârstă din istoria clubului, conform News.ro.

Cristian Chivu, gata de o nouă provocare după succesul obținut cu Inter Primavera

Chivu, 41 de ani, este la primul sezon pe banca echipei Primavera a lui Inter, fostul fundaş fiind numit în funcţie vara trecută.

Anterior, el a pregătit formaţiile U14, U17 şi U18 ale clubului italian.

El a ajuns şi cu echipa U18 până în semifinalele campionatului, fază în care Inter a fost învinsă de Genoa cu 2-1.

După succesul obținut cu Inter Under 19, Chivu susține că este gata de o nouă provocare.

„Vreau să mă bucur de această seară, să sărbătoresc şi să plec în vacanţă cu familia mea, apoi voi avea timp să mă gândesc.

Relaţia cu clubul este foarte bună, dar vom vedea. Sunt gata să accept provocări. Îmi place să fiu cu băieţii şi să mă perfecţionez.

Există multă satisfacţie, mă bucur pentru băieţi. Cu cei din 2003 am început un drum acum doi ani, dar a urmat pandemia şi înfrângerea din semifinala Under 18.

Dar noi am crezut şi am muncit mereu, iar meritul este al lor.

Au dobândit o cultură a muncii, pentru a înţelege ce vor să facă atunci când vor fi mari.

Astăzi, zeii au vrut ca noi să câştigăm” - Cristian Chivu.