Real Madrid este „regina” Europei pentru a 14-a oară, după ce a învins-o pe Liverpool, scor 1-0, pe Stade de France (la Saint-Denis), în finala Champions League.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Unicul gol al partidei a fost înscris de Vinicius, în minutul 59, după o centrare a lui Valverde.

În minutul 43, Benzema a trimis mingea în poarta lui Alisson, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

• Carlo Ancelotti a câștigat pentru a patra oară Champions League (a obținut câte două trofee cu Real Madrid și cu AC Milan).
  • Partida a început cu 36 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion. Mai mulţi fani chiar au încercat să forţeze accesul în arenă.

• În tribună s-au aflat numeroase personalităţi, între care şi Mircea Lucescu, Ion Ţiriac, Ronaldo şi Rafael Nadal.

Au evoluat echipele:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, Van Dijk, Robertson – Henderson (Keita ’77), Fabinho, Thiago Alcantara (Firmino ’77) - Salah, Mané, Luis Diaz (Jota ’65). Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, F. Mendy – Modric (Ceballos ’90), Casemiro, Kroos – Valverde (Camavinga ’86), Benzema, Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Real Madrid, rezultatele înregistrate în finala Cupei Campionilor Europeni/Champions League:

13 Victorii / 3 Înfrângeri

1955/56: Real Madrid 4-3 Stade de Reims Champagne

1956/57: Real Madrid 2-0 ACF Fiorentina

1957/58: Real Madrid 3-2 AC Milan (după prelungiri)

2001/02: Real Madrid 2-1 Bayer 04 Leverkusen

2013/14: Real Madrid 4-1 Club Atlético Madrid (după prelungiri)

2015/16: Real Madrid 1-1 Club Atlético Madrid (Real Madrid a câștigat cu 5-3 la penalty-uri)

2016/17: Real Madrid 4-1 Juventus

2017/18: Real Madrid 3-1 Liverpool

2021/22: Real Madrid 1-0 Liverpool.

Desfășurarea finalei Real Madrid vs Liverpool, scor 1-0

'90+3 Vinicius, marcatorul golului, îi lasă locul lui Rodrygo.

'90+2 Benzema pasează pentru Camavinga la marginea careului, dar acesta trimite mingea în tribune.

'90+1 Ceballos scapă singur cu Alisson, dar nu trage la timp și se încurcă în minge.

Repriza secundă a fost prelungită cu 5 minute.

'90 Ceballos îi ia locul lui Modric.

'86 Ancelotti îl trimite pe Camavinga în teren (a ieșit Valverde, cel care a pasat decisiv la golul lui Vinicius).

'77 Klopp mai face două schimbări: Firmino și Keita au intrat, Henderson și Thiago au ieșit.

'76 Casemiro alege să paseze în fața porții (putea trage), dar colegii săi se aflau în altă parte.

'75 Alexander-Arnold trage mult pe lângă poarta lui Courtois.

'65 Luis Diaz este înlocuit cu Diogo Jota.

'64 Salah trimite cu foarte mult efect de la marginea careului, Courtois plonjează spectaculos și respinge excelent.

'62 Fabinho primește un cartonaș galben.

'59 Gol Real! Valverde trimite puternic în fața porții, pe jos, Vinicius pleacă de la limita ofsaidului și înscrie.

'58 Salah trage în Alaba, în interiorul careului, cere penalty, dar Turpin lasă jocul să continue (reluările au demonstrat că nu a fost henț).

A început repriza secundă.

'43 Benzema controlează mingea în interiorul careului, pasează înapoi, aceasta se întoarce cu noroc la el după mai multe bâlbâieli și francezul înscrie. După ce a consultat sistemul VAR, Turpin a hotărât să nu valideze reușita.

'34 Salah trimite pe centrul porții cu o lovitură de cap, Courtois prinde din nou.

'21 Mane trage bine la colțul scurt, dar Courtois se întinde, respinge în bară și prinde mingea.

'20 Alexander-Arnold trage mult peste poartă de la marginea careului.

'18 Încă o ocazie pentru Salah: egipteanul trage pe centrul porții de la marginea careului, dar Courtois reține.

'16 Prima mare ocazie le aparține celor de la Liverpool. Salah trimite din cădere, de la marginea careului mic, dar Courtois are un reflex bun și respinge.

Meciul a început. Liverpool a avut lovitura de start.

Potrivit AFP, fanii au încercat să forţeze un prim filtru instalat în jurul stadionului, dar accesul la stadion a rămas "etanş", a precizat poliţia din Paris.

Cozi lungi au fost văzute în jurul stadionului cu câteva minute înainte de startul meciului. Mai mulţi fani au reuşit să treacă de bariere pentru a intra ilegal pe Stade de France.

A început spectacolul pe Stade de France. Camila Cabello cântă „Havana”.

Calificat în optimi la Roland Garros, Rafael Nadal se află în tribunele stadionului din Paris.

„Din motive de siguranţă, meciul a fost amânat”, se arată pe site-ul UEFA.

Începutul finalei a fost amânat cu 36 minute, din cauza traficului din Paris. L’Equipe notează că mii de suporteri încă nu au intrat pe Stade de France.

Real Madrid și Liverpool, drumul până în marea finală de la Paris

Real Madrid a câştigat Grupa D cu cinci victorii şi un eşec, devansându-le pe Inter Milano, Sheriff Tiraspol şi Şahtior Doneţk.

În optimi, Real a trecut dramatic de PSG, după 0-1 la Paris şi 3-1 pe Santiago Bernabeu, revenind de la 0-1. În sferturi, echipa merengue a reuşit o nouă remontada cu Chelsea, după 3-1 la Londra şi 2-3 (după prelungiri) la Madrid, revenind de la 0-3.

Semifinala cu Manchester City s-a jucat după aceeaşi reţetă, 3-4 în Anglia şi 3-1 la Madrid (revenire de la 0-1).

Liverpool a câştigat Grupa B cu victorii pe linie, fiind urmată de Atletico Madrid, FC Porto şi AC Milan.

În optimi, echipa lui Klopp a eliminat-o pe Inter Milano, după 2-0 în tur şi 0-1 pe Anfield. În sferturi, „cormoranii” au trecut de Benfica, învingând la Lisabona cu 3-1 şi remizând acasă, 3-3.

Semifinala cu Villarreal a fost una destul de liniştită, după 2-0 în tur şi 3-2 pe terenul ibericilor, însă Salah şi compania au trebuit să depăşească o primă repriză slabă (0-2) în Spania.