Prima înfrângere a lui Adrian Mutu pe banca celor de la Rapid București a venit în urma unui final nebun de meci pe stadionul din Giulești. Gazdele au egalat în minutul 90+2 al partidei cu U Craiova 1948, dar oaspeții s-au impus cu 3-2 grație unui gol înscris în minutul 90+5.

Rapid a punctat prin Diallo ('8, autogol) și Albu ('90+2, penalty), iar U Craiova 1948 a marcat prin Campagno ('44, '47 penalty) și Baeten ('90+5).

Au evoluat echipele:

Rapid: Moldovan - Stahl (Ioniţă '58), Dandea (Moise '48), Grigore, Morais - Albu, Săpunaru, Kait - Vojtus, Pănoiu (Marzouk '75), Ilie; Antrenor: Adrian Mutu

U Craiova 1948: Popa - Paramatti, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Negru (Achim '34), Baeten, Van Durmen (Asamoah '75), Sidibe (Marquet '34) - Bauza, Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

De știut despre play-out-ul din Liga 1

• Primele două clasate la finalul play-out-ului vor juca un baraj, iar câștigătoarea se va confrunta, în alt baraj, cu echipa din play-off aflată pe ultimul loc de cupă europeană. Învingătoarea se va califica în Conference League (a treia competiție europeană ca importanță, după Champions League și Europa League).

• Ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga 2.

• Ocupantele locurilor 13 şi 14 vor participa la un baraj cu echipele de pe locurile 4, respectiv 3, din acest sezon din Liga 2.